טל': 03-6090234
פקס: 03-6090799
נייד: 053-2000520
עורכי דין
צור קשר

  שם *

  דואר אלקטרוני *

  טל'

  ההודעה


  כופר כסף הינו הליך ייחודי שקיים בחוקי המס השונים אך אינו קיים בחוק העונשין.

  הטלת כופר על עבֵרות מס משמשת תחליף להליך פלילי נגד חשוד בעבֵרות על חוקי המיסים השונים. הסמכתה של הרשות (שהיא רשות מינהלית) לשקול הטלת כופר על עברייני מס הקנתה לה למעשה סמכות מעין שיפוטית.

  הליך הכופר מחייב את הרשויות המוסמכות להקפיד הקפדה יתרה בקיום העקרונות של שוויוניות ושקיפות שיבטיחו את טוהר ההליך ואת אמון הציבור ברשויות.

  לפיכך קיימת הזדמנות פז מבחינת מי שנחקרו בחשד לפלילים ע"י רשויות המס להמיר את הליך הפלילי נגדם בכופר כסף שהמשמעות היא, שלא יוגש נגדם כתב אישום פלילי, וגליונם (תעודת יושר), יהיה נקי.

  כיוון שמדובר בהליך יוצא דופן, שמעניק הזדמנות נדירה להימלט ממשפט פלילי, יש לתת להליך זה, משקל רב ולדעת כיצד ובאילו מקרים להשתמש בו. יש חשיבות רבה לידיעת ההליך ובקיאות בו, על מנת שבקשת כופר שהוגשה, גם תיענה בחיוב ולא תידחה.

  הבקיאות צריכה להתבטא בקריטריונים השונים שנקבעו על ידי רשות המיסים באילו מקרים יאשרו בקשות כופר, להתמצא בפסיקה המתאימה וכן להכיר את וועדות הכופר השונות ברשות המיסים, כיצד הן בנויות ובאיזה שלב ניתן להגיש את הבקשה ולמי.

  בעניין מע"מ קובע הנוהל מדרג של הוועדות השונות על בסיס סכומי המס הפלילי: ועדה מקומית מוסמכת להחליט בתיקים בסכום מס של עד 150,000 ₪ ,ועדה אזורית דנה בתיקים בסכום מס שבין 150,000 ל-300,000 אלף ש"ח ובערעורים על החלטות הוועדות המקומיות; ועדה עליונה דנה בסכומים גבוהים ובמקרים מיוחדים.

  בנוהלי מס הכנסה, נקבעו שתי ועדות לטיפול בכופר:

  הראשונה, ועדת כופר רגילה שבראשה יעמוד סגן המנהל לחקירות, וחבריה יהיו פקיד שומה לחקירות, מנהל מחלקת החקירות, מנהל תחום בכיר מודיעים, מנהל המחלקה הפלילית בלשכה המשפטית ונציג פרקליטות המדינה; והשניה, ועדת כופר עליונה שבראשה יעמוד מנהל הרשות וחבריה יהיו סגן המנהל לחקירות, סגנים אחרים של מנהל הרשות לפי העניין, היועץ המשפטי של הרשות, מנהל תחום בכיר מודיעים ונציג פרקליטות המדינה.

  משרדנו מעוז הראל, הגיש כבר אין ספור בקשות כופר שנענו בחיוב וכיוצאי רשות המיסים, אוגר המשרד בתוכו נסיון רב שנים בנושא זה ומביא ללקוחותיו חיסכון כספי בניהול משפט פלילי על כל המשתמע מכך ולא חשוב פחות מכך שקט נפשי.