טל': 03-6090234
פקס: 03-6090799
נייד: 053-2000520
עורכי דין
צור קשר

  שם *

  דואר אלקטרוני *

  טל'

  ההודעה


  הלבנת הון

  מהי הלבנת הון?

  הלבנת הון הנה תהליך של הטמעת כסף שמקורו בעבירה (בעיקר עבירות מס אך לא רק) אל תוך המערכת הפיננסית הלגיטימית, תוך הסתרת הזהות המקור והיעד של הכסף, על מנת שניתן יהיה להשתמש בו ללא חשש מרשויות האכיפה.

  הלבנת הון הינו אחד מתחומי המשפט הפלילי – כלכלי המתפתח ביותר בשנים האחרונות. ככל שגדל הצורך להילחם בתופעות של הון שחור, מוצאים גורמי האכיפה יותר ויותר את השימוש של חוק איסור הלבנת הון לתוך תיקי המס ותיקי הצווארון הלבן כמו גם כנגד ארגוני פשיעה ומלחמה בתעשיות ההימורים הבלתי חוקיים והסמים.

  גם הפסיקה התרחבה מאוד וכיום ישנה כבר פסיקה ענפה אשר מיושמת על ידי גורמי האכיפה ולמעשה נותנת להם כלים להילחם ביתר קלות כנגד עבריינים בכל קשת הפשיעה הכלכלית.

  רשות המיסים והן המשטרה הקימו גופים ייעודיים שמטרתם לאתר תופעות פשיעה כלכליות בקנה מידה גדול, לאתר את פירות הפשיעה הכלכלית, בדמות נכסים וכספים ולשים עליהם יד עוד בשלב החקירתי, באמצעות חוקי החילוט הזמניים שרק הולכים והופכים לכלי העיקרי של גורמי האכיפה כנגד מעלימי מס ופשיעה כלכלית מאורגנת.

  אותם יחידות שהוקמו הן בלהב 433 יאל"כ (היחידה הארצית לחקירות כלכליות) והן ברשות המיסים (יחידת יהלום, יחידות יעדים מוסוות, ויחידת ביקורת פשיעה כלכלית שמלווה את כל התיקים הכלכליים הפליליים מיד בראשיתם ומוציאה שומות מס לאותם חברות עוסקים ויחידים מיד עם סיום החקירה), חברו יחדיו ולמעשה, כמעט כל תיק כלכלי ותיקי שחיתות גדולים שפורסמו בתקשורת לאחרונה, הן תולדה של עבודה משותפת של אותן יחידות משטרה ורשות המיסים.

  כיום עמלים אנשי הרשות המיסים על שורה של הצעות חוק ותקנות שיגבילו את ציבור העוסקים ולמעשה כל עבירת מס כמעט תיחשב לעבירת מקור לצורך איסור הלבנת הון, כך שניתן יהיה כבר בשלב המקדמי לחלט את רכושו של מי שחושדים כי ביצע עבירת מס בגובה סכום העבירה החשוד כמולבן/שהושג בעבירת מקור. המיומנויות הנדרשות לטיפול בתיקים אלה של עבירות הלבנת הון מחייבות הבנה ורקע בעבירות כלכליות (מס הכנסה, מכס ומע"מ) קודם לכן, ידע, ויכולת לנתח דוחות כספיים, הבנה בהנהלת חשבונות ואופן רישום ותיעוד העסק, והכרות מעמיקה של מערכת המס וגורמי יחידות החקירות השונות.

  משרד מעוז הראל ערוך ליתן מענה במתן יעוץ בכל הנוגע לחוק איסור הלבנת הון והצווים החלים מתוקפו וכן:

  • ליווי בחקירות.
  • ייצוג בהליכי תפיסה וחילוט במקרים שהרשויות מבקשות כבר בהליכים זמניים לתפוס רכושו של חשוד.
  • ייצוג בהליכי שימוע ובבית משפט לאחר הגשת כתבי אישום הכוללים עבירות על חוק איסור הלבנת הון.

  בנוסף מעניק המשרד שירותים מול וועדת העיצום הכספי של המכס, ללקוחות אשר הוטל עליהם עיצום כספי, במסגרת ועדה להטלת עיצום כספי וזאת כאשר נוסע אשר שב למדינת ישראל, לא הצהיר על הכספים אותם הביא מחו"ל, כאשר נקבע כי סכום של מעל ל 100,000 ₪ , הינו סכום חייב בדיווח בהתאם לחוק איסור הלבנת הון.