טל': 03-6090234
פקס: 03-6090799
נייד: 053-2000520
עורכי דין
צור קשר

  שם *

  דואר אלקטרוני *

  טל'

  ההודעה


  רקע
  חקירה פלילית על ידי רשויות המס, נתפסת לעיתים כפחות מלחיצה ומפחידה מחקירת משטרה, ולכן לעיתים אנשים נוטים להקל ראש כאשר הם מזומנים לחקירה כזאת על ידי מס הכנסה, מע"מ, שלטונות המכס ויחידות נוספות של רשות המיסים.
  ההיפך הוא הנכון, חקירה פלילית בעניינים מיסים, מאופיינת בחקירה ממוקדת ועניינית ביותר ולאחר שנאסף די חומר אודות הנחקר.
  חשוד אשר נחקר על ידי רשויות המס, מבלי שהתייעץ עם עו"ד מתחום המיסוי הפלילי בטרם חקירתו, מגיע לחקירה כשאינו מוכן וחושף את עצמו למצבים שאינו מכיר ולא נערך להם.
  החקירה מטבע הדברים מפתיעה את הנחקר ותופסת אותו לא מוכן, כך שאפילו המשפטים הראשונים שיוצאים מפיו (לאו דווקא בחדר החקירות), יכולים במרבית המקרים להפלילו ולגרום לו נזק בלתי הפיך.

  להלן העצות המעשיות והחשובות ביותר כיצד יש להתנהג במהלכה של חקירה פלילית:

  הכלל הראשון הוא ברור מעמדך והתנהלות מול צו חיפוש.
  "הדפיקה בדלת"
  על פי רוב החקירה על ידי רשויות המס לא תתאפיין בזימון טלפוני או בדואר, אלא מתאפיינת בחיפוש בביתו של הנחקר ומשפחתו בשעות הבוקר המוקדמות בליווי צו חיפוש.
  החוקרים יציגו צו חיפוש ועליך לוודא עמם מהו הסטאטוס שלך, האם הנך בגדר חשוד, או שמא עד ורק מבקשים לתפוס מסמכים הקשורים לחקירה שמתנהלת נגד אחרים.
  בהנחה שהודיעו לך כי הנך חשוד, יש לשמור על קור רוח ואיפוק למרות שאין דבר מלחיץ ומרגיז יותר מאשר כניסתם של אנשי חוק זרים לטריטוריה האישית שלך.
  הימנע ממסירת כל מידע מפליל. באם יש בביתך חדר עבודה או תיק מסמכים, כוון את החוקרים אליו ייתכן ופעולה זו תמנע את המשך החיפוש. הימנע מפרובוקציות ועימותים מיותרים מול החוקרים. במידה ויש לך אפשרות לזמן עדים מטעמך כגון רו"ח או עו"ד, בקש זאת. התנהגות החוקרים בחיפוש היא לעולם עדינה ומתחשבת יותר כאשר פעולתם נבחנת על ידי עו"ד או רו"ח.

  הכלל השני: הכנה מוקדמת וייעוץ טרם חקירה
  במידה וזומנת לחקירה, צור קשר – מיד עם עורך דין פלילי בתחום המיסוי לשם קבלת ייעוץ לפני החקירה. זכור שעליך לספר את כל האמת ואת מירב הפרטים על מנת שניתן יהיה לסייע לך בגיבוש הסברים מניחים את הדעת לחשדות נגדך. כל שתאמר לעורך דינך הינו חסוי.
  במהלך פגישת הייעוץ עורך דין פלילי מתחום המס, יפרט לך לגבי מצבך המשפטי, מהו הליך החקירה, יינתן לך הסבר מקיף לגבי החשדות הפוטנציאליים נגדך תרגילי חקירה אפשריים ואף יפרט בפניך כיצד עליך להתנהל במהלכה של החקירה.
  בדרך כלל עורך דין פלילי מתחום המיסים, הוא איש המערכת לשעבר, הוא בקיא בסוגיות המס הפליליות, הוא מכיר את הנפשות הפועלות, הוא נתקל לא אחת עם חוקרי רשות המיסים והוא יכין את הנחקר לכל תרחיש אפשרי שיקרה בחקירה.
  נחקר שהגיע לחקירה לאחר שעבר תדרוך והכנה אצל עו"ד מיסוי פלילי, יגיע רגוע יותר, מוכן יותר, עם ביטחון רב יותר. מניסיוננו נחקר שהגיע לחקירה לאחר שעבר תדרוך והכנה, סיכוייו לעבור את החקירה בצורה מוצלחת היא רבה יותר.

  הכלל השלישי: הקפד על זכות ההיוועצות
  במידה והגעת לחקירה לאחר חיפוש שנערך בביתכם, אין לדבר כלל עם החוקרים במשך הנסיעה באוטו. הגרסה הראשונית שתימסר על ידיכם הינה הרת גורל עבורכם והיא זו שבמרבית המקרים תכריע את גורל התיק בהמשך הדרך.
  לא בכדי הפתגם הידוע: "למה הדג בצלחת? כי הוא פתח את הפה" יפה ותקף מאוד לגביכם בשלב זה.

  לכן במידה והגעתם לחקירה לאחר צו חיפוש בביתכם, אין למסור כל גרסה עד שמתאפשר לכם לראות ולהתייעץ עם עורך דין. כיום זו זכות חוקתית ועל החוקרים חובה טרם החלו בחקירה לאפשר לכם להתייעץ עם עורך דין. אם לא עולה בזיכרונכם באותו רגע שם של עורך דין מתחום המס, תדאגו שמכר שלכם ו/או רואה חשבונכם יזעיק אחד כזה.

  כלל רביעי: התנהלות בחדר החקירות
  חוקרי רשות המיסים הינם חוקרים מיומנים שעברו הכשרות רבות. החוקר בפירוש אינו חבר שלכם, גם אם מדובר בחוקר אדיב נעים הליכות שמנסה ״להסתחבק" אתכם מציע קפה וכד', אל תתפתו ואל תפלו למלכודת תפקידו של החוקר היא אחת להוציא מכם הודאה מפלילה על עבירת מס שביצעתם. הטקטיקות בהם משתמשים החוקרים הם שונות ומגוונות תוך ניסיון ליצור אמון ויחסי חברות, לכאורה, עם הנחקר.

  בחדר חקירות, שימו לב שאתם מבינים את החשדות נגדכם, במה "מזהירים" אתכם ובמה מחשידים אתכם (באלו מעשים –העלמת הכנסות חשבוניות פיקטיביות משכורות "בשחור" וכד'), בשלב הזה, חובה על החוקר להבהיר לנחקר כי שמורה לו זכות השתיקה.
  שימו לב, בפועל, במרבית המקרים, החוקרים פותחים את האינטראקציה עם הנחקר בשיחת מסדרון ("תשאול בעל פה"), בה נשאל הנחקר שאלות כלליות "אוף דה רקורד" ובדרך זו מנסים לרכך אותו (כאילו מדובר בשיחה לא מחייבת) ולחלץ מהנחקר מידע מפליל מבלי שהנ"ל הבין בכלל עוד מה קורה. כל מילה שתאמר, תירשם לאחר מכן על ידי החוקר בדו"ח זיכרון דברים ויכול ותשמש כראיה נגד הנחקר.

  כמובן שאם הנחקר התייעץ לפני כן עם עורך דין, הוא יגיע מוכן וידע להיות זהיר לגבי ״תרגילים״ מסוג זה. על הנחקר להקפיד כי כל דבר שהוא מוסר מוצא את ביטויו ונרשם בצורה מסודרת בפרוטוקול החקירה.
  על הנחקר לוודא כי מה שנרשם בפרוטוקול החקירה הוא בדיוק מה שענה. אל תאפשרו מצב שמתנהלת שיחה בינכם לחוקר ואחרי זמן מה החוקר כותב את עקרי הדברים שמסרתם בשפתו תוך שהוא משמיט מספר נקודות שיכול ויהיו קריטיות להגנתכם בהמשך.
  בסיום החקירה ודאו כי כל הדברים שמסרתם, נרשמו ע"י החוקר. אל תהססו לבקש תיקונים בפרוטוקול אם נתקלתם בניסוחים שלא אמרתם או כי הוציאו דברים מהקשרם ותעמדו על זכותכם לתקן זאת אחרת אל תחתמו. לחתום רק לאחר שקראתם כל מלה ושהכל נכון. גם אם אתם עייפים והחקירה ארכה שעות רבות אסור לוותר על קריאת הפרוטוקול. אם אתם עייפים, לבקש לחתום למחרת כאשר אתם ערניים.

  במידה והחוקר מסרב לרשום דבריך ו/או אינו מוכן לתת לך לתקן את הכתוב, הקפד לרשום בכתב ידך את השגותיך לגבי החקירה בטרם תחתום עליה.

  זכות השתיקה:
  לכל אדם יש את הזכות הבסיסית לשמור על שתיקה בחקירתו ולא למסור מידע שעלול להפליל אותו בביצוע עבירה. החוקרים מטבע הדברים יעשו את כל שבידם על מנת לדובב את הנחקר תוך שהם ערוכים לבצע מניפולציות ותרגילים רבים כדי לבטל את זכות השתיקה, גם תוך איומים לכאורה שיבולע לכם אם לא תשתפו פעולה. בנקודה זו חשוב להבין, אל תתפתו לומר דבר אשר אין ברצונכם לומר, החוקרים לא יכולים לעשות לכם דבר, פשוט אמצו את זכות ההיוועצות, תזעיקו עורך דין והמתינו לבואו טרם מסירת כל גרסה.
  במידה והתייעצתם עם עורך דין והוא המליץ לכם לשתוק ולא למסור גרסה פעלו כהנחייתו. גם אם זה ייראה לא נעים והחוקרים ילחצו עליכם שזה עשוי לשמש כנגדכם, פעלו בעצת עורך דינכם שהוא היחיד הנאמן עליכם ויודע מה טוב בשבילכם. מה שנראה לא נעים בחדר החקירות יכול ויהפוך לעצת זהב בעתיד.

  כלל חמישי : תרגילי חקירה.
  לפעמים ישתמשו החוקרים בכל מני תרגילי חקירה, יוציאו אתכם למסדרון, יושיבו לידך חשוד נוסף, מתוך תקווה שתשוחחו זה עם זה ותמסרו פרטים מפלילים אודות החשדות נגדכם. כמובן ששיחה זו מתועדת ותשמש לאחר מכן נגדכם. לכן, הקפידו לא לשוחח עם אף אדם.
  אם נעצרתם,  יש להיזהר ממדובבים, מדובר בכל מני עצורים לכאורה שינסו להתחבר אליכם ולחלץ מכם כל הודאה על מעשיכם.
  בחקירות סבוכות, כאשר החשדות הן גם בעבירות של הלבנת הון מעבר לעבירות המס, דרישת המחוקק היא שהחקירה תוקלט ותתועד.

  כלל שישי: התנהלות לאחר החקירה.
  בתום החקירה, צרו קשר במידי עם עורך דינכם בלבד ועדכנו אותו בשאלות שנשאלתם ובגרסתכם. רצוי מאוד לערוך פרוטוקול שישקף בצורה הטובה ביותר את אשר התרחש בחדר החקירות.
  לאחר מכן עליכם לפגוש את עורך דינכם, להתכונן להמשך חקירה ולהכין כבר בשלב זה את קו ההגנה.
  בתום החקירה, אין לדבר עם שום גורם, בטח לא הגורם הקשור לחקירה. בעידן הטכנולוגי של היום יש סיכוי כי יאזינו לכם והדברים יוכלו לשמש נגדכם ואף עשוי הדבר לשמש כעבירה עצמאית של שיבוש מהלכי משפט.