טל': 03-6090234
פקס: 03-6090799
נייד: 053-2000520
עורכי דין
צור קשר

  שם *

  דואר אלקטרוני *

  טל'

  ההודעה


  סעיף 50 לחוק מע"מ, הינו כלי אפקטיבי נוסף במלחמה למיגור תופעת החשבוניות המס הפיקטיביות שמאפשר לרשויות מע"מ, (במקרים המתאימים לכך), לגבות מהעוסק את כפל המס הנקוב באותן חשבוניות שלדעתם הינם פיקטיביות.

  יוצא אפוא שרשויות מע"מ לא רק מבקשת להשיב מהעוסק את המע"מ הנקוב באותן חשבוניות "נגועות", אלא מדובר בסנקציה עונשית במהותה המאפשרת לרשויות מע"מ לגבות את כפל המס.

  הסעיף הדרקוני הנ"ל יכול ויהיה מוטל הן על מי שהוציא את החשבונית הפיקטיבית והן על מי שקיבל את חשבונית המס.

  מטרות הטלת כפל המס הנה הרתעת הרבים ופיצוי המדינה בגין נזק שנגרם או שעלול להיגרם לה. סנקציה זו מוטלת אומנם בהליך האזרחי אך יש לה גוונים פליליים מובהקים וגם ההליך עצמו הינו בעל אופי פלילי ומכאן הסכנה הטמונה והערכות המחייבת זהירות מיוחדת כאשר עוסק מקבל הודעה שמבקשים להטיל עליו כפל מס.

  על מנת לחייב את העוסק בתשלום כפל מס יש תחילה להוציא לו הודעה לפיה ישנה כוונה לחייבו בכפל מס בשל ניכוי מס תשומות כאמור ואי לכך, הוא מוזמן לשימוע.

  מטרת השימוע מבחינת העוסק, היא להניח דעת רשויות מע"מ כי "לא ידע" כי מדובר בחשבונית שהוצאה לו שלא כדין (פיקטיבית).

  ייתכן אפילו מצב שהעוסק התרשל בבדיקת אותו ספק שהנפיק לו את החשבונית אך המבחן להטלת כפל המס הוא ידיעתו או אי ידיעתו (הסובייקטיבית) מראש על הבעייתיות בחשבונית שקיבל.

  מכאן שאם ייקבע "שידע" , אזי מדובר ביסוד נפשי מסוג מודעות ומכאן הסכנה שמאפשר לרשויות המס בהמשך גם להגיש נגד אותו עוסק כתב אישום פלילי.

  מכאן, שלעריכת השימוע בכפל מס (סעיף 50 לחוק מע"מ), חשיבות מכרעת מבחינת העוסק ויש להיערך לו בצורה מקסימלית ולהסתייע בעורך דין מתחום המס שמבין בעיקר את חוק מע"מ ובעל ידע וניסיון בהליכים אלו ובסוגיית חשבוניות המס הפיקטיביות.

  משרדנו מתמחה בסוגיית "כפל מס" לפי סעיף 50 לחוק מע"מ ובעל ניסיון רב בליווי עוסק החשוד בניכוי תשומות שלא כדין. במידה וחלילה הוצאה לעוסק הודעה לפיה יש כוונה לחייבו בכפל מס, יש לפנות אלינו בהקדם על מנת לסייע בטיפול כפל המס ואף למנוע מהתפתחות הליך פלילי. 

  כמו כן, משרדנו מעניק שרותי יעוץ וחוות דעת עדכנית בנושא ניכוי תשומות מה מותר ומה אסור ומלווה עסקאות וחוזים כדי לאפשר לעסקים ביטחון מול רשויות המס.